Konfiguracja routera TP-LINK. Podział łącza: Neostrada i Netia

podział neostradyInstrukcja jest zintegrowana z artykułem: „Jak skonfigurować sieć WiFi w domu” oraz „Jak podłączyć komputer do sieci bezprzewodowej (do Internetu). Sieć WiFi”  i stanowi jego kolejne części; Konfiguracja ZTE ZXV10 W300

Zobacz też: Założenie konta bankowego

Dzielimy łącze Neostrada routerem np. po zakupie nowego komputera (laptopa), do którego chcemy podłączyć  Internet. Ilość komputerów, które możemy podłączyć do routera, jest duża. W najprostszym przypadku 254 komputery. (Co to jest router?)
 
Router pod neostradę należy zakupić z zintegrowanym modemem ADSL do którego bezpośrednio podpinamy linię telefoniczną przy pomocy wtyczki RJ-11. W przypadku neostrady router pracuje w Annex A, czyli na linii analogowej. Wwarto spytać sprzedawcy czy router będzie pracował przy określonym dostawcy Internetu.
Annex B występuje w przypadku np. Netii – linia cyfrowa ISDN). Dodatkowo chcemy, aby router miał „antenkę” aby Internet rozdzielany był drogą radiową. Taki router WiFi posiada oprócz WiFi 4 porty do których możemy podłączyć się „kablem”. Routery ADSL i ich ceny Nas interesują te, które posiadają w specyfikacji informacje o modemie ASDL. Naszym przykładowym rotorem będzie: TP-Link TD-W8910G

Konfiguracja routera TP-LINK ASDL:
1) W celu konfiguracji musimy połączyć się z routerem przy pomocy dostępnych w komputerze przewodowych kart sieciowych. W tym celu należy podłączyć kabel z wtyczką RJ-45 do komputera i gniazda LAN w rotuerze.

2)Następnie konfigurujemy IP karty sieciowej komputera. Z tym, że kartę należy ustawić na automatyczne otrzymywanie adresu IP, ale w przypadku ewentualnego niepowodzenia należy przypisać karcie adres np. 192.168.1.20 (byle nie 192.168.1.1!! – to adres routera).

3)Podłączamy router do linii telefonicznej kablem o wtyczce RJ-11, która też znajduje się w zestawie.

4)Włączamy przeglądarkę i w pasku adresu wpisujemy 192.168.1.1. Hasło i login znajdują się w instrukcji każdego urządzenia (zwykle Użytkownik to: admin i hasło: admin.

5)Uruchamiamy „Quick Setup” z lewego menu.  Ustawiamy parametry „VPI/VCI”. W przypadku Neostrady VPI=0, VCI=35
Dla Neti VPI=8, VCI=35 .

5a)Klikamy „Next”. W kolejnym oknie wybieramy dla Neostrady wybieramy „PPP over ATM (PPPoA), ENCAPSULATION MODE: VC/MUX.
Dla Netii wybieramy PPPoE.

5b)Kolejnym etapem konfiguracji jest wpisanie nazwy użytkownika oraz hasła. Jeżeli jesteśmy nowymi klientami należy wpisać w polu nazwa użytkownika (PPP Username): rejestracja@neosrada.pl a hasło (PPP Password) to: rejestracja. Umożliwi to rejestrację usługi Neostrada+ i wygenerowania unikalnego hasła i nazwy użytkownika. Logini Hasło mogą być podane na umowie w postaci np. użytkownik@neostrada.pl. Po wpisaniu loginu i hasła ( reszty nie ruszamy) klikamy „Next”.

5c)W następnym oknie odznaczamy (wyłączamy) „Enable IGMP Multicast”, resztę pozostawiamy bez zmian i klikamy „Next”.
Konfigurujemy teraz sieć LAN (opcjonalnie). Dla wygody i luksusu ustawiamy „Enable DHCP Server” i pozostawiamy domyślne ustawienia. (Start IP Address 192.168.1.2 -> End IP Address 192.168.1.254 -> Leased Time 24). Klikamy „Next”.


6)W ostatnim oknie konfigurujemy podstawowe parametry sieci WLAN (bezprzewodowej) zaznaczając “Enable Wireless”  i w polu tekstowym (SSID) np. INTERNET_DOM. Klikamy „next”, a następnie „Save/Reboot”. Nastąpi ponownie uruchomienie routera. Dioda ADSL powinna zacząć mrugać co będzie oznaczało, że wszystko jest w porządku.

Pytania proszę kierować na: artur@laart.eu

Powróć do:  Naprawa komputerów - spis porad oraz wskazówek
Strona obejmuje zagadnienia
: jak podzielić neostradę, jak podzielić łącze internetowe, roter, ruter, naprawa komputerów Kraków, serwis komputerowy, pogotowie komputerowe, róter, router do neostrady, dzielenie neostrady, podział neostrady, pomoc komputerowa, pogotowie komputerowe, naprawa komputerów, jaki router do neostrady. neostrada +