Naziemna telewizja cyfrowa i telewizja analogowa - dekodery, anteny, telewizory, podłączenie i kanały

Jest coraz głośniej odnośnie Naziemnej Telewizji Cyfrowej ( NTC) zwanej DVB-T, która ma zostać w pełni uruchomina w połowie 2013 roku i jednocześnie ma być wyłączona "stara telewizja" (analogowa telewizja naziemna). Nie rozważając zbyt specjalnie czy jest potrzebna czy też nie, wiadomym jest, że obecnie produkowane telewizory są "zbyt mocne" na stary sygnał telewizyjny. Wychodzi się z założenia, że dla dobrej jakości oglądanych programów i ich większej ilości trzeba wymienić cały standard nadawania i odbierania. Niestety dla tych co mają stare telewizory będzie się to wiązało z kosztami zakupu urządzenia.

Czy mam zbyt "stary telewizor" do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej?

Odnośnie stwierdzena czy dany telewizor odbierze sygnał naziemnej telewizji cyfrowej trzeba określić:
Czy telewizor posiada w sobie "Tuner DVB-T"
?
Jeśli tak to czy Tuner DVB-T obsługuje "MPEG4"?

Stare telewizory można podzielić na dwa rodzaje:
1) "Bardzo stary telewizor" tzw. kineskopowe "pudła" (CRT) wyprodukowane zanim o płaskich telewizorach LCD nie było jeszcze mowy. Takie telewizory nie posiadają nawet tunera DVB-T.
2) Stary telewizor oznacza także taki, który posiada tylko tuner DVB-T z dekoderem MPEG2, a nie posiada dekodera MPEG4, który jest niezbędny dla odbioru cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Objaw: można wyszukać programy cyfrowe. Po znalezieniu słychać tylko dźwięk (głos), ale nie ma obrazu. Potrzebny jest moduł CI. Trzeba szczególnie zwracać uwagę na telewizory kupione w 2007-2010, kiedy dopiero wprowadzano tunery DVB-T z MPEG4.

Jak sprawdzić czy stary telewizor ma wymagany do cyfrowej telewizji naziemnej dekoder MPEG4? Najlepszym sposobem jest poszukanie w instrukcji (User's manual) czy w ogóle jest coś wspomniane o tunerze DVB-T z MPEG4 lub MPEG2. Jeżeli telewizor jest stary to zazwyczaj w instrukcji nie ma żadnej wzmianki na temat MPEG4 ewentualnie MPEG2. Jeżeli instrukcja zaginęła można spróbować poszukać jej w google.pl podając model telewizora, który umieszczony jest na jego tylnej części.

Stary telewizor i naziemna telewizja cyfrowa w Polsce - co trzeba kupić?

ad 1) Jeżeli posiada się "badzo stary telewizor" to będzie można oglądać cyfrową telewizję naziemną pod warunkiem dokupienia oddzielnego urządzenia tzw. Set-top box (przystawka STB, dekoder STB). Taki dekoder (zdjęcia) podłącza się z tyłu telewizora do wejścia SCRAT (potocznie EUROzłącze), które ma właściwie każdy stary telewizor. Dekoder jest odzielnym urządzeniem, które steruje się pilotem (dekoduje sygnał cyfrowy na analogowy). Koszt ok 150-250zł. (Cenny allegro)

ad 2) W przypadku telewizora z z tunerem DVB-T, ale tylko obsługującym MPEG2 trzeba sprawdzić czy posiada gniazdo CI - Common Interface (takie telewizory najczęściej takie gniazda posiadają) i należy dokupić tzw. moduł CI. To urządzenie zamienia nadawany ze stacji MPEG4 na obsługiwany przez telewizor MPEG2 "wewnątrz telewizora" więc nie trzeba do niego nic podłączać jedynie włożyć do gniazda CI telewizora. (Oczywiście można też kupić dekoder). Koszt ok 150zł (Cenny allegro)

Cyfrowa telewizja naziemna - co ze starą anteną?

Stare anteny obsługują w pełni sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Jedynie mogą (ale nie muszą) wystąpić klopoty z ze starymi antenami siatkowymi (zdjęcie). Dla maksimum jakości i niezawodności warto zastanowić się nad podłączeniem specjalnej anteny dla naziemnej telewizji cyfrowej. Koszt od 30zł (Ceny Dipol). Stare i nowe anteny mają to samo złącze antenowe RF.

Jak zamontować (podłączyć) dekoder cyfrowej telewizji naziemnej?

Założenie dekodera cyfrowej telewizji naziemnej jest zazwyczaj proste. Połączenie dekodera z telewizorem najczęściej wykonuje się poprzez wspomniane wcześniej eurozłącze. Proszę zobaczyć prezentację urządzenia (tunra) DVB-T Signal HD-507 do dekodowania cyfrowej telewizji naziemnej sklepu Dipol, która krok po kroku pokazuje montaż dekodera DVB-T (film).

Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie nowego telewizora dla odbioru cyfrowej telewizji naziemnej?

Dla tych, którzy teraz planują kupić nowy telewizor nie przewiduje się żadnych problemów jeżeli chodzi o odbiór cyfrowej telewizji naziemnej. Nie trzeba kupować żadnych dodatkowych urządzeń. Warto jednak upewnić się, że telewizor, ma wszystko to co potrzebne dla maksimum jakości tj.:
Aby obsługiwał nie tylko standardowe rozdzielczości (SDTV), ale także wysokier rozdzielczości (HDTV)
Musi posiadać dekoder obrazu MPEG4 oraz dekodery dźwięku MP2 (MUSICAM), Dolby Digital Plus

Problemy związane z naziemną telewizją cyfrową, a starymi telewizorami

Jeden dekoder i kilka telewizorów. Niestety zmiana standardu nadawania z transmisji analogowej do cyfrowej powoduje duże kłopoty u tych osób, które mają w pokojach kilka starych telewizorów (nie mających tunera DVB-T z MPEG-4) i każdy TV jest podłączony do osobnej anteny. W takim przypadku trzeba do każdego telewizora kupić oddzielny tuner DVB-T. Wynika to z tego, że nawet, gdyby podzielić sygnał z jednego tunera DVB-T na wszystkie telewizory to te TV podłączone do jednego tunera będą miały ten sam program i będzie go mogła zmieniać osoba najbliżej tunera cyfrowej telewizji naziemnej.

Brak złącza EURO (SCART) w telewizorze. Kiedy telewizor nie posiada eurozłącza to, aby odbierać naziemną telewizję cyfrową, TV musi posiadać chociaż złącza RCA (Cinch czyt. sincz) podpisane Video In, Audio In. Wtedy należy zakupić taki dekoder, aby takie złącza również posiadał (jeśli to niemożliwe można kupić żeńską przejściówkę, adapetr RCA - SCART). Telewizor z dekoderem wystarczy połączyć zwykłym kablem Cinch-Cinch. Pewnym rozwiązaniem jest też użycie starych magnetowidów wideo, do których podłącza się sygnał z dekodera (najczęściej przez złącze RCA) i z magnetowidu do telewizora przez wejścia antenowe.


To się przyda! Dobra mapa rozmieszczenia nadajników DVB-T, Technologia, Programy i lista programów naziemnej telewizji cyfrowej, czyli multipleksy, Strona rządowa

Strona obejmuje zagadnienia: Tunery DVB-T, telewizja naziemna cyfrowa, wymiana telewizora, wymiana anteny, kupic antene, co trzeba kupić, jak sprawdzić telewizor, koszty, ceny, MPEG2, empek, empeg, cztery, devbt, MPEG4, Zasięg, montaż dekodera, jeden dekoder wiele telewizorów TV, nowa telewizja, podłączenie.