Mój komputer sam się resetuje. Co zrobić?
Zobacz także: Instrukcja założenia konta bankowego
Jeżeli Twój komputer samoistnie się restartuje to zamiast tracić czas na instalowanie programów antywirusowych lub przeinstalowaniu systemu operacyjnego, przeczytaj tą stronę uważnie, a może dzięki temu zaoszczędzisz czas oraz pieniądze na nieskuteczną naprawę komputera.
Częstym problemem z komputerem jest jego samoistne resetowanie się. Bardzo często dzieje się to dopiero po rozpoczęciu ładowania systemu operacyjnego (komputer się włącza, wydaje dźwięk po wykonaniu testów diagnostycznych przez BIOS) . Na samym początku zdarza się sporadycznie, potem częściej, a resetowanie nieco rzadziej zachodzi, gdy Windows się załaduje. Jeżeli komputer jest zupełnie nowy to bardziej należy szukać przyczyny w oprogramowaniu. Faktycznie, bywa, że system operacyjny zostanie uszkodzony i należy go przeinstalować. Jednak, jeżeli komputer ma więcej niż ok. rok albo mniej, ale bardzo mocno jest eksploatowany (intensywne granie w nowe gry, przez które komputer pobiera bardzo dużo energii) Może się okazać, że główną przyczyną jest uszkodzenie zasilacza i płyty głównej (lub albo płyty głównej albo zasilacza). Usterka polega na upłynnieniu (charakterystycznym spuchnięciu) się kondensatorów elektrolitycznych, które są niezbędne do prawidłowej pracy przede wszystkim procesora. Resetowanie się komputera właśnie podczas ładownia Windowsa, szczególnie wskazuje na ten rodzaj usterki, ponieważ właśnie wtedy spuchnięte kondensatory elektrolityczne nie mają prawidłowiej pojemności i parametry całego systemu bardzo odbiegają od normy. Bardzo łatwo jest je sprawdzić na płycie głównej. Naprawa komputera polega na sprawdzeniu i ewnetulanej wymianie kondensatorów.
0) Przygotuj sobie śrubokręt gwiazdkowy. Może się przydać.
1) Najpierw odłącz listwę zasilającą, po czym odłącz delikatnie wszystkie kable dochodzące z tyłu do komputera.
2) Wyciągnij komputer o połóż go poziomo na ziemi w taki sposób, aby złącze, do którego wpina się klawiaturę było bliżej ziemi.
3) Okręć dwie śruby i otwórz obudowę komputera.
4) Spójrz na procesor i otaczające go kondensatory. Jeżeli wyglądają jak te załączonym na obrazku należy je wymienić. Podobnie sprawa ma się z zasilaczem, ale zaglądanie do niego należy polecić specjaliście.
5) Podłącz wszystkie kable z powrotem.
Jakie są koszty? Kondensatory są bardzo tanie i kosztują do kilkudziesięciu GROSZY za sztukę (potrzeba 5-10). Jednak do tego typu prac potrzebne są bardzo specjalistyczne narzędzia (przede wszystkim specjalna lutownica) i koszty ostateczne mogą mieścić się w zakresie do kilkudziesięciu złotych.
A co jeżeli kondensatory zostały wymienione, a nadal się restartuje/zawiesza komputer? Wówczas należy przeinstalować system Windows oraz przyglądnąć się przede wszystkim pamięci RAM i taśmom transmisyjnym. Należy je wypiąć i wpiąć z powrotem. Zdarza się, że nie ma styku i pojawiają się zakłócenia.
Powróć do: Serwis komputerowy - spis awarii oraz ich rozwiązań