Jak optymalnie zabezpieczyć naszą sieć bezprzewodową? Zabezpieczenia sieci!
Zobacz także:
Architektura sieci WiFi, Ustawianie adresu IP, Podłączenie komputera do WiFi, Podział Neostrady, Test PING, Instrukcja założenia konta bankowego
1) Planujemy położenie naszego routera WiFi
Najlepiej router umieścić w stosunkowo centralnej części mieszkania. Zapewni to dobre i stosunkowo równomierne pokrycie i odbicie sygnału. Umieszczając router na ścianie nośnej możemy sygnał kierować na zewnątrz co jest niekorzystne.
2) Zmieniamy domyślne hasło logowania do routera.
Jak ktoś się zaloguje do Twojej sieci i umie zdalnie sprawdzić, jaki masz router to może się do niego zalogować jako admin, a wtedy… Najlepiej wymyślić swoje, proste hasło i zapisać je zapisać na małej kartce i przykleić taśmą przylepną do urządzenia, aby hasła tego nie zapomnieć. Domyślne hasła do urządzenia są banalne do zdobycia, bo informacji w Internecie o nich jest mnóstwo. Sprawdzanie domyślnych haseł do routerów: Tu, Tu i Tu
3) Zmieniamy nazwę sieci, czyli SSID oraz ukrywamy SSID w routerze.
Zwykle w domyślnych ustawieniach routera SSID, czyli po prostu nazwa sieci jest domyślna, a to oznacza, że zwykle podany jest w niej model urządzenia. Dla chcącego pożyczyć nasz Internet jest to świetna wskazówka o tym, że chyba nie mamy sieci zabezpieczonej w żaden sposób. Skoro taka persona wie z SSID, jaki mamy router i nie zmieniliśmy domyślnego hasła to tylko kroczek ją dzieli, aby sobie poszperać w ustawieniach naszego routera.
4) Wprowadzamy szyfrowanie danych
Hasła te pozwalają zabezpieczyć Twoją sieć. Za każdym razem, kiedy będziesz chciał po raz pierwszy zalogować się do swojego routera będziesz musiał podać SSID oraz szyfrowanie WEP, WPA, WPA2, jakie wybierzesz. Te hasła trudno złamać i żeby to zrobić trzeba się na tym znać, a gdy tego hasła nie ma to dajemy komuś nasze łącze właściwie za darmo.
5) Włączamy filtrowanie MAC.
Mocna sprawa. Dzięki tej opcji możemy porządnie zabezpieczyć nasz router. Można powiedzieć, że dla routera to taka lista obecności bezprzewodowych kart sieciowych, których „nazwiska” to unikalne adresy MAC. Jeżeli na liście nie ma adresu MAC danej karty… do widzenia – router jej nie wpuści i nawet do niej „nie zagada”.
6) Zmieniamy moc nadawania routera.
Każdy router obecnie posiada możliwość ustawienia mocy nadajnika. Gdy mamy do dyspozycji mieszkanie na jednym piętrze spokojnie możemy ustawić nasz router na 25% mocy znamionowej.
7) Aktualizuj swoje oprogramowanie.
Raz na czas jakiś warto pobrać ze strony producenta oprogramowanie do swojego routera i je wgrać. Ma to wiele zalet, a przede wszystkim takie, że nowsze oprogramowanie pozbawione wcześniejszych wad.
Powróć do: Serwis komputerowy - spis awarii oraz ich rozwiązań
Strona obejmuje zagadnienia: jak zabezpieczyć sieć WIFI, zabezpieczenia wifi, zabezpieczenia sieci bezprzewodowej, naprawa komputerów i pogotowie komputerowe w Krakowie, włamanie do sieci bezprzewodowej, Bezpieczeństwo WiFi