Internet radiowy WiFi (radiówka)
urządzenia sieciowe, sprzęt, ceny.
Zobacz także: Ręczne ustawianie adresu IP, DHCP, Podłączenie komputera do WiFi, Podział Neostrady, Test PING, Prędkość łącza, router - konfiguracja, Instrukcja założenia konta bankowego
Omawiamy sieci bezprzewodowe (WLAN – częstotliwość pracy sieci – 2.4 [GHz] czyt. Gigaherc) pod aspektem budowy i podłączenia.
Antenę dobiera się w zależności od odległości nadajnika oraz ewentualnych przeszkód. Możemy wybrać następujące anteny (odległość od nadajnika – rosnąca):
1) antenę panelową (różne warianty zysku – od 8 [dB] do 18 [dB] przy cenach od 50zł do 150 PLN),
2) antenę typu Yagi (dobra, bo kierunkowa zysk - od 11 [dB] do 14.5 [dB], ceny od 50 do 90 PLN),
3) anteny typu Grid (zysk od 17 [dB] do 24 [dB] – cena od ok. 120 zł do 250zł),
4) anteny offsetowe.
Antenę montuje się zwykle na dachu, korzystając z uchwytu antenowego, a gdy to niezbędne z masztu + uchwyt masztu.
Antena nadawcza i odbiorcza powinny się widzieć – nie powinno być żadnych przeszkód ze względu podatność częstotliwości 2.4 [GHz] na przeszkody – np. rozpraszanie sygnału przez drzewa.
Uwaga! Bardzo często przyczyną złego działania sieci jest właśnie słaby sygnał.
Uchwyt do anteny wybiera się indywidualnie zwykle jednak jest to uchwyt murowy. (od ok. 20zł)
Kabel jaki się stosuje to kabel koncentryczny (NIE WOLNO GO ZŁAMAĆ) H-155 (ponad 2zł za 1 [m]).
Uwaga! Długość zamontowanego kabla H-155 nie może przekraczać 10 [m] ze względu na straty na sygnale. W wyjątkowych przypadkach stosuje się bardzo drogi i gruby kabel H-1000.
Zwykle anteny sprzedawane są z kablem H-155 o długości max 7 [m] wraz z zaciśniętym wtykiem SMA-RP.
Wtyk (opcjonalnie) na kabel to typ SMA w cenie do 10zł (gdy kupuje się antenę zwykle już jest w zestawie, zaciśnięty na kabel),
Karta bezprzewodowa WLAN (WiFi) dowolna w cenie od 45zł (podłączanie i rodzaje kart) zwykle montowana w komputerze, jako oddzielna karta na złącze PCI. Do karty przykręcamy kabel od anteny. W tym wypadku ODLEGŁOŚĆ MIĘDZY ANTENĄ, A KOMPUTEREM NIE POWINNA PREKRACZAĆ 10 [m]. W przeciwnym wypadku stosuje się Access Pointa i ustawia się go w trybie Client (APC) – można go ustawić zaraz za anteną. Takie rozwiązanie pozwala na poprowadzenie nawet 100 [m] kabla typu skrętka prosto do komputera (podłączenie do gniazda sieciowego).
Przykładowy projekt sieci wygląda następująco: Antena -> APC->(lan) komputer.
Gdy chcemy dodatkowo mieć Internet w domu bezprzewodowo i używać np. laptopa potrzebny będzie router: Antena -> Access Point Client (APC) ->(lan) Router-> dowolny komputer z kartą WiFi (PCI lub USB) (podłączenie komputera do sieci wifi)
Powróć do: Serwis komputerowy - spis awarii oraz ich rozwiązań
Strona obejmuje zagadnienia: Podłączanie się do sieci bezprzewodowej, naprawa komputerów Kraków, serwis komputerowy, pogotowie komputerowe, jak pdłączyć się do radiówki, podłączenie do wifi, jak wygląda wifi, siec wifi, siec wlan, architektura sieci wlan